Godīgās tirdzniecības preces vienmēr ir marķētas ar sertifikācijas zīmi. Godīgās tirdzniecības (Fairtrade) zīme ar melnu fonu nozīmē, ka prece ir vai nu izgatavota tikai no izejvielām, kas iepirktas no Godīgās tirdzniecības ražotājiem, piemēram, kafija, vai ka visas produkta ražošanā izmantotās izejvielas, ko iespējams iepirkt Godīgās tirdzniecības ceļā, ir Godīgās tirdzniecības izejvielas, piemēram, saldējuma ražošanā izmantotais cukurs, kakao un vaniļa.

Godīgās tirdzniecības sertifikācijas zīme ir starptautiskās jumta organizācijas Fairtrade International īpašums. Šī zīme ir starptautiski reģistrēta preču zīme (ES Nr. 009426172). Zīmi nedrīkst pārveidot, kopēt vai viltot. Lai zīmi izmantotu, nepieciešama atļauja no Fairtrade International vai nacionālās organizācijas, kas atbild par marķējumu un piešķir marķējuma izmantošanas licences.

Godīgās tirdzniecības sertifikācijas zīmi drīkst lietot tikai uz tādu preču iepakojuma, kas sertificētas kā Godīgās tirdzniecības preces, vai mārketinga materiālos, kas reklamē preci, kas sertificēta kā Godīgās tirdzniecības prece. Uz Godīgās tirdzniecības preču iepakojuma vienmēr ir gan Godīgās tirdzniecības preču zīme, gan teksts, kas vēsta, kuras no preces izejvielām ir sertificētas, kā arī tīmekļa vietne, kurā iespējams iegūt papildu informāciju par Godīgo tirdzniecību.

Bultiņas zīme masas bilances un kombinētajās precēs

Dažas Godīgās tirdzniecības preces ir marķētas ar sertifikācijas zīmēm, kurās redzama bultiņa. Tā aicina pircēju izlasīt papildinformāciju iepakojuma otrā pusē. Zīme ar bultiņu nozīmē, ka attiecīgā prece ir masas bilances prece vai kombinēta prece, kura ražošanā izmantotas vairākas izejvielas.

Masas bilances prece var būt, piemēram, kakao pulveris, jo kakao ir produkts, kurā Godīgās tirdzniecības kakao var būt sajaukts ar nesertificētu kakao. Būtiski ir tas, ka zemnieki, kuri savu kakao ir pārdevuši kā Godīgās tirdzniecības kakao, par to saņem vismaz Godīgās tirdzniecības garantēto cenu un papildus tai izmaksāto Godīgās tirdzniecības piemaksu. Precē, ko var iegādāties patērētājs, Godīgās tirdzniecības kakao, iespējams, būs sajaukts ar nesertificētu kakao.

Kombinēta prece, kuras ražošanā izmantotas vairākas izejvielas, var būt, piemēram, kafijas dzēriens, kas ražots no vietējā piena, Godīgās tirdzniecības kafijas un Godīgās tirdzniecības cukura.

Atsevišķu izejvielu marķējums

Divām no Godīgās tirdzniecības izejvielām ir izveidots savs marķējums. Godīgās tirdzniecības zeltu un Godīgās tirdzniecības kokvilnu marķē ar sertifikācijas zīmēm, uz kurām rakstīts GOLD vai COTTON. Marķējums norāda, ka izejvielas izcelsmi iespējams izsekot.

Marķējuma zīmes ar baltu fonu

Uzņēmums savām precēm var lietot zīmes ar baltu fonu, ja Godīgās tirdzniecības noteikumi tiek ievēroti, iegūstot tikai kādu noteiktu izejvielu. Lielākā daļa Godīgās tirdzniecības izejvielu tiek marķēta ar zīmēm, kam ir balts fons, un šīs zīmes izmanto precēm, kuru ražošanai izmanto vairākas izejvielas. Tāda prece var būt, piemēram, cepumu paciņa, kur viena no cepumu izejvielām ir Godīgās tirdzniecības kakao.

Sazinieties ar mums:

Tuija Kopra
Tirdzniecības darba vadītāja
tuija.kopra@fairtrade.fi
tālr.: +358 50 559 5640